Vyberte si balení 5 litrů a mějte dopravu zdarma! Rozhoduje celková hmotnost objednávky. Čím těžší, tím lepší.

Jak často čistit a mazat řetěz

Mezi motoristickou veřejností je několik témat, která léta vyvolávají vášnivé diskuze. Patří mezi ně kvalita značky a četnost výměn motorového oleje nebo třeba kvalita výrobců brzdových kotoučů a destiček. Výsostně motorkářské téma je pak četnost čistění a mazání řetězů. O tom se vedou periodicky se opakující sáhodlouhé diskuze.

Obecná pravidla hovoří o tom, že řetěz je pro jeho co nejdelší výdrž nutné pravidelně mazat. Uvádí se co každých cca 500–800 km, po velkém dešti či nasazení stroje v terénu. U čištění se oficiální zdroje rozchází. Někdo radí vždy vyčistit, druhý čistit jen při velkém znečištění nebo 1 500 km.

Podle našich zkušeností i doporučení výrobců řetězů je nejlepší mazat a čistit řetěz méně často, ale o to důkladněji. Při silničním provozu můžete promazat po cca 1 000 km, čistit a mazat po cca 1 500 až 2 000 km.

Při čištění a mazání řetěz musíte mít zadní kolo ve vzduchu a řetěz nesmí být zahřátý po jízdě. Čistíme a mažeme samozřejmě celou délku řetězu za neustálého pootáčení zadního kola. Na čištění nepoužívejte benzín, čističe brzd, WD-40 a podobné prostředky, které mají negativní vliv na těsnící kroužky.

cisteni_retezu 

Čistění - důkladné

Na prvotní čištění používáme naftu (petrolej) a štětec. Řetěz promýváme naftou tak dlouho, dokud odtéká špinavá. Nafta odstraní i tužší nalepené nečistoty.

Dalším krokem je vytření hadrem a posledním pak prostříkání čističem na řetězy. XCP nabízí výborný čistič XCP Universal Parts Cleaner. Pak nechte minimálně 20–30 minut vyschnout. Vhodné je pak zbytky po čistění “vycákat” krátkým protočení a znovu utřít.

 

retez_mazani

Mazání

Mazání provádějte sprejem XCP Chain Lubricant na spodní části řetězu nebo na zadní rozetě seshora. Mazadlo stříkejte na okraje válečků, tam to má největší smysl. Potom otřete hadrem, nechte krátce zaschnout, znovu otřete. Důležité je následně ponechání motorky v klidu, aby mazadlo vyzvlínalo a zaschlo. Naprosté minimum je 30 minut, ale úplně nejlepší je nechat zaschnout v garáži třeba přes noc. Při důkladném vyčištění a zaschnutí maziva je garantováno, že vám XCP Chain Lubricant nebude lepit.

chain lubricant retez

Zpět do obchodu