(Ne)bezpečné mytí motocyklů

Značka XCP Professional uvedla na trh nový čistič a odmašťovač příznačného názvu XCP Professional Cleaner & Degreaser. Hned na podzim roku 2022, kdy byl tento produkt XCP horkou novinkou na domácím britském trhu, proběhl na ostrovech velký komplexní test čistících přípravků pro motocykly. 

Prestižní motorkářský server Bennetts BikeSocial testoval 69 přípravků, a prozraďme to rovnou, XCP opět zazářilo, stejně jako při obdobných testech Rust Blockeru nebo Clear Coatu. Redaktoři po náročném testu konstatovali, že  XCP Professional Cleaner & Degreaser je "Best Buy"  tedy, nejvýhodnější nákup ze všech testovaných přípravků pro mytí motocyklů. 

myti_wasch_moto_XCP_1

Čistí, ale poškozují

K porovnání XCP se známými značkami jako Motul, Muc-Off, Chemical Guys, Fuchs nebo Putoline se ještě vrátíme. Nás ale mimo jiné zaujalo zjištění, že řada přípravků nejenže motorku umyje mizerně, ale dokonce způsobuje korozi, poškozuje barvy, hliník, polykarbonát a plexi – tedy světla, blinkry, větrné štíky. Spousta výrobků v testu je v České republice nedostupných, a upřímně řečeno, není kolikrát o co stát. Některým čističům je lepší se vyhnout (zde uvádíme pouze výběr těch, které je možné zakoupit u nás).

 

R&G Nano Bike Wash - Silné skvrny, poškození oceli. Drobné zašpinění hliníku.

Putoline Put Off Concentrated - Zabarvení oceli a hliníku.

BikeCare Cleaner (různé druhy) - Mírné zabarvení oceli a hliníku. Mírné poškození oceli. Prasklý polykarbonát a akryl (plexisklo).

S100 Total Gel Cleaner - Mírné zabarvení hliníku.

Unlimited Passion Ungrease - Popraskání akrylu.

Chemical Guys Motorcycle Cleaner & Degreaser - Mírné zabarvení oceli a hliníku. Mírné nabobtnání O-kroužků.

Motul E2 Moto Wash - Znatelné poškození oceli. Důlkování v hliníku. Poškozené eloxování hliníkových částí.

Motul E3 Wheel Clean - Silné zabarvení hliníku. Mírné zabarvení eloxování.

Muc-Off Nano Tech Motorcycle Cleaner - Drobné zabarvení holých kovů a eloxování.

Muc-Off Bike Cleaner Concentrate - Mírné zabarvení oceli a eloxování, mírné zabarvení hliníku.cistice_poskozuji_pozor

Pozor na plexi!

Pozor si dávejte také na tzv. bezvodné prostředky. Například ubrousky Unlimited Passion Thunderbolt Wipes sice dobře čistí, ale způsobují popraskání akrylu a polykarbonátu (opravdu s ním neutírejte plastová světla), zapříčiňují slabou korozi oceli a nabobtnávají O-kroužky. Tyto ani žádné jiné ubrousky redaktoři doslova nedoporučují pro použití na hledí helmy! A třeba pěna Unlimited Passion Active Foam až tak moc dobře nečistí, za to narušuje akryl. 

upass_wipes_no  plexi_off2

 

Co bylo nejhorší?

Jar (ekvivalent) na nádobí - dobře myje, ale může způsobit korozi a není bezpečný k hliníku.

Ammo .243 Degreaser/cleaner - znatelná koroze oceli.

 

Kdo a proč byl nejlepší

degraser2L1Pouze jedenáct čističů z celkových 69 dosáhlo při mytí s pomocí štětce nebo mycí rukavice 10 bodů, včetně XCP. Dokonce jeho koncentrace pouze 20 % dosáhla 7 bodů z 10 možných a XCP tak předčilo nebo se vyrovnalo značkám (v jejich plné koncentraci!) Fuchs, Muc-Off nebo Motul. V testu neředěných přípravků pak XCP opět předčilo některé výrobky Muc-Off, Motul, Chemical Guys, Fuchs nebo Putoline.

V absolutním hodnocení pak XCP vyhrálo. Rozhodly tři hlavní parametry:

1. (Ne)Poškození povrchů

2. Dobrý mycí výkon 

3. Cena

 

XCP Professional Cleaner & Degreaser dosáhl hodnocení 10 z 10 při mytí, absolutně nepoškozuje žádný povrch a z těch nejlepších prostředků je nejlevnější. Nejlepších výsledků (bez zásahu štětcem) bez ohledu na cenu je S100 Total Gel, který je však dost drahý (750 ml za 490 Kč).

 

Pořadí nejlepších mycích prostředků pro motocykly (bezpečnost, kvalita, cena):

1) XCP Professional Cleaner & Degreaser

2) Bikecare Evo motorcycle cleaner

3) Motul E7 Insect Remover

4) R&G Motorcycle Degreaser aerosol

5) S100 Total Gel Cleaner

6) Muc-Off Motorcycle Degreaser aerosol

Žádný další prostředek nedosáhl při mytí tak dobrých výsledků, nebo výrazně poškozoval povrchy.

Několik dalších čističů skutečně dosáhlo velmi dobrého mycího výkonu, ale agresivní působení na některé materiály je vyřadily ze soutěže. Dalším faktorem, který deklasoval například Muc-Off nebo R&G, přes jejich nespornou kvalitu, byla vysoká cena.

Zpět do obchodu